Kas 20

Gülperi’nin dosyası 9 yıl sonra açılıyor

Gülpari Aihm
AİHM, intihar ettiği öne sürülen Gülperi Ovalıoğlu’nun kocası tarafından öldürülmüş olabileceğini belirtti. Dosya yeniden açılıyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, geçen hafta ‘aile içi şiddetin ölüme yol açtığı’ iddiasıyla açılan bir davada Türkiye’nin 22 bin euro tazminat ödemesine hükmetti. Mahkeme, Gülperi Ovalıoğlu isimli genç kadının öldürülmesiyle ilgili etkili soruşturma yapılmadığını hükmetti. AİHM, ‘İntihar ettiği’ öne sürülen Ovalıoğlu’nun aile içi şiddet kurbanı olduğunu belirtti. Dava konusu olay 2005’te İzmir’de yaşandı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Doğum Servisi’nde hemşire olan 26 yaşındaki Gülperi Ovalıoğlu’nun eşi Oğuzhan Ovalıoğlu aynı hastanenin eczanesinde çalışıyordu. Bir akşam eşinin yaşadıkları kavgadan sonra aşırı dozda ilaç içerek intihar ettiğini söyleyerek Gültepi Ovalıoğlu’nu hastaneye götürdü.

İç kanamadan öldü

Ovalıoğlu’nun midesi yıkandı ancak kurtarılamadı. Otopsisinde ilaç izine rastlanmadı, ciğerlerinde ise aşırı derecede ödem oluştuğu belirlendi. Buna rağmen savcılık 2006’ta ‘intihar’ tespitiyle soruşturmayı kapattı. Anne Ümran Durmaz, kızının, eşinden gördüğü şiddet sonucunda öldürüğünü, ölümüyle ilgili etkili soruşturma yapılmadığı gerekçesiyle 2007 yılında AİHM’ye başvurdu. AİHM de, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) yaşam hakkını savunan 2. maddesine göre Türkiye’nin tazminat ödemesine hükmetti.

Tokat attığını söyledi

Gülperi Ovalıoğlu’nun kardeŞi Güher Kanter, şunları anlattı: “Oğuzhan Ovalıoğlu’nun kardeşimi hastaneye götürdükten sonra sadece ‘ben bir şey yapmadım sadece tokat attım’ dediğini öğrendik. Otopsi istedik. İlaca rnastlanmadı. İkinci otopsi yapıldı. Adli Tıp Kurumu da kesinlikle ilaç yok dedi. Buna rağmen savcı intihar diye dosyayı kapattı. Hatta nüfus müdürlüğüne bile aşırı dozda ilaç içti diye savcılık tarafından yazı yazdı. Olay günü Oğuzhan Ovalıoğlu’nun ifadesi sadece hastane bahçesinde alındı. Savcılık tarafından çağrılmadı. Hiçbir işlem yapılmadı.”

İşte davanın kronolojisi

AİHM dosyasındaki bilgilere göre Gülperi Ovalıoğlu 18 Temmuz 2005’te intihara kalkıştığı iddiasıyla hastaneye getirildi. Yaşamını yitirdi.

Babası kızını eşinin dövdüğünü iddia ederek savcılığa başvurdu. 30 Ocak 2006’da Adli Tıp ‘İlaç izine rastlanmadı. Ciğerlerinde ödem tespit edildi’ raporu verdi. 28 Şubat 2006’da savcılık ‘intihar etti’ diyerek soruşturmayı kapattı.

4 Nisan 2006’da aile Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Reddedildi.

Üç ay içinde dosya açılmalı

AİHM’e başvuruyu yapan Fransa Strasbourg Barosu ve İzmir Barosuna bağlı olarak çalışan Avukat Ümit Kılınç da Türkiye’nin yeniden soruşturmayı başlatması gerektiğini söyledi: Ovalıoğlu, eşi tarafından şiddete maruz kalıyor. Defalarca evden kaçıyor ve ailesine sığınıyor. Olay gecesi yine şiddete maruz kalıyor. AİHM, Türkiye’den tekrar soruşturmayı açma talebinde de bulundu. Koca soruşturma açılmadığını ve yapılan soruşturmanın yeterli olmadığını söyledi. Bu aşamada Türk makamlarına düşen tekrar soruşturmayı açmak. Gerekirse mağdurun mezarı açılıp tekrar otopsi yapılabilecek. Eşinin ifadesi alınıp hakkında dava açılabilecek ve yargılanabilecek. AİHM de olayın intihar değil koca tarafından yapılan şiddet olduğu kanaatinde. AİHM’in verdiği kararı Avrupa Konseyi denetleyecek ve 3 ay içerisinde soruşturmanın açılması gerekiyor.”

Kaynak

http://www.gazetevatan.com/gulperi-nin-dosyasi-9-yil-sonra-aciliyor-697500-gundem/